Wednesday, August 6, 2025
HomeBusinessMurmura doing business idea will make you earn hundreds of thousands of...

Murmura doing business idea will make you earn hundreds of thousands of rupees every month

highlights

Rich or poor eat puffed rice with great zeal.
Food license required from FSSAI
Loans can be availed to start this business

New Delhi. If you are also tired of doing a 9-5 job or you don’t want to do a job. If you are looking for a business then this message is for you only. We are going to tell you about a food product that you can comfortably earn lakhs every month from the business of which. We are talking about Murmura Making Business, i.e. the business with the production of lye.

Puffed rice is called Murmura or Lai in Hindi. Murmura is preferred rather than Jhal Murhi in West Bengal, Bihar and Jharkhand. Likewise, it is prepared in different places with different recipes. In Mumbai it is eaten as bhelpuri and in Bangalore as churmuri. Puffed rice is also used as prasad in the temple. Murmura means that lye is consumed in every corner of the country. Rich or poor, everyone eats it with great passion. Not only that, it is also used as street food.

Also Read This – Business Idea: Demand Remains All Season, Start as Low as 25,000 and Earn Lakhs

How much will it cost
The Khadi and Village Industries Commission (KVIC) has prepared a project report on the establishment of the Murmura Manufacturing Unit under the Village Industries Employment Scheme. According to this project report, the total cost of starting this company is Rs 3.55 lakh. If you do not have the money to start this business then a loan can be taken out under the Pradhan Mantri Mudra Loan Yojana. You can apply for the loan on the basis of these project costs.

Food license required from FSSAI
The main raw material for making puffed rice is paddy or rice. You can also buy it wholesale at your nearest rice market. The production of puffed rice or lye falls under food. Therefore, a food license must be obtained from the Food Safety and Standards Authority of India (FSSAI).

how much will earn
The production of puffed rice or lye costs 10 to 20 rupees per kg. Retailers sell it for Rs.40-45. You can make hundreds of rupees from this business sitting at home.

Tags: business ideas, earn money, earn money from home

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Read More